Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
13°C
Mardin
13°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
12°C
Salı Az Bulutlu
11°C
Çarşamba Açık
13°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
13°C

Başkan Şahin: YÖK Başkanından Kızıltepe’ye ziraat fakültesi talebinde bulundu

17.12.2021 22:45
0
A+
A-

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Şehir ve Üniversite” konulu konferansına katıldı.

Kızıltepe’ye Ziraat Fakültesi talebinde bulunan Başkan Şahin şöyle konuştu:

“Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar’a Üniversitelerin temel amaçlarından biri nitelikli insan yetiştirerek bulunduğu bölgenin sorunlarına çözüm sunmaktır. Bu bağlamda Mardin İlimizin en önemli ve asli geçim kaynağı niteliğinde olan tarım sektörünün sorunlarının doğru bir şekilde tespiti, bu sorunların çözümü ve ilin lokomotifi durumunda olan tarım sektörünün paydaşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün kazandırılması Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Mezopotamya Ovamızın İncisi olan Kızıltepe İlçemizde kurulacak Uygulamalı Bilimler Fakültesi (Ziraat Fakültesi )   ile mümkün olacaktır. Bu adım, üniversitelerin fakültelerde Fakülte açma talepleri bulundukları ilin ekonomik, sosyal ve kültürel durumunu göz önüne alarak yapmaları gerektiği gerçeği ile de uyuşmaktadır.

Mardin ilimizde, işlenen arazi miktarı 3,4 milyon dekar, tarımsal işletme sayısı yaklaşık 50 bin ve tarımın ilimizin GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla)’sine katkısı ise % 16 civarındadır.  Tarımsal üretim değeri açısından Türkiye ekonomisine önemli katkısı olan ilimizin 2019 yılı toplam ihracat miktarı ise 791 milyon dolardır. Toplam ihracatın yaklaşık % 70’i tarımsal ürünlerden elde edilmekte olup, bu yönüyle Türkiye’de iller bazında ilk 20, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise Mardin İlimiz 1’nci sırada yer almaktadır.” Dedi.

Kurulacak fakültede Mardin için olumlu sonuçlar doğuracağını belirten başkan Şahın şu ifadelere yer verdi:

“Mardin organize sanayi bölgemizde 141 firma faaliyette olup bunların yaklaşık 100 tanesi (un, bulgur, makarna, irmik. Mercimek ve nişasta) tarıma dayalı sanayi işletmelerinden oluşmaktadır.

Mardin ilimiz; un ve bulgur ihracatında ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır. İhracat yapılan başlıca ülkeler Irak, Suriye, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, bazı Afrika ve Avrupa ülkeleridir.

Ziraat fakültelerinin, bulunduğu ildeki üretim faaliyetlerine sağladığı katkı düşünüldüğünde Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulacak ziraat fakültesi, ilimizin en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri olan tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesine bölgedeki diğer illere göre önemli katkılar sağlayacaktır.

Mardin ilimizin bölgedeki diğer illere nazaran güvenlik sorunlarının en az olduğu ildir. Bu özelliği ile diğer illerden gelebilecek öğrenciler açısından önemli olduğu düşünülmektedir.

Mardin’imiz en önemli gelir kaynakları tarım ve turizm faaliyetleri olup, bölgede hem tarımsal üretimin hem de kırsal turizmin artırılmasında kurulacak Ziraat fakültesi önemli katkı sağlayacaktır.

Hem Mardin’imizde hem de üniversitemizde öğrenciler için sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler önemli derecede gelişmiştir. Ayrıca ilimizin bir açık hava müzesi şeklinde olması da en önemli cazibesidir. Bu duruma bağlı olarak üniversitemiz bünyesinde kurulacak Tarım Bilimleri ve Teknolojileri (Ziraat Fakültesi) öğrenciler açısından bölgedeki diğer fakültelere göre daha cazibeli olacaktır.

Mardin’imiz birçok bitkinin gen kaynağı konumunda olup, endemik bitki türü bakımından diğer illere göre daha zengindir. Kurulacak Ziraat Fakültesi bölgedeki diğer illere göre hem daha zengin bir tarım potansiyeli hem de araştırmanın az yapıldığı bir yerde olacağı için önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Mardin İlimizin konumundan dolayı Suriye, İran, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerinden gelebilecek yabancı uyruklu öğrenciler açısından Ziraat Fakültemiz diğer illere göre daha avantajlı olacaktır.

Mardin İlimizde, Ziraat Fakültesi bulunan diğer illere göre tarıma dayalı sanayinin daha fazla gelişmiş olması ve iklim özelliklerinin Ar-Ge çalışmaları açısından da elverişli olması kurulacak Ziraat Fakültesinin özellikle bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi açısından önemli olacaktır.”

Başkan Şahin, Mardin Artuklu Üniversitemiz bünyesinde Kızıltepe İlçemizde Ziraat Fakültesinin Kurulması Toplumumuz, Çiftçilerimiz ve sanayicilerimizin beklentileri olduğunu dile getirerek konu ile ilgili detaylı rapor sundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.