Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
33,0943
EURO
36,3082
ALTIN
2.625,51
BIST
11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
36°C
Mardin
36°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
35°C
Cumartesi Açık
37°C
Pazar Açık
38°C
Pazartesi Açık
39°C

Müslümoğlu: Planlı kesintiler hak ihlalidir

08.07.2024 17:23
0
A+
A-

Güneydoğu Anadolu Mısır üreticileri ve işletmeleri Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu, Mardin’de ve bölge illerinde özellikle yaz aylarında uygulamaya konulan planlı elektrik kesintilerinin hiçbir yasal dayanağının olmadığını kaydederek, kesintilere son verilmesi çağrısında bulundu.

Müslümoğlu, Uygulanan kesintilerin hukuki boyutuyla değerlendiridiğinde borcu olanın da olmayanında tarımsal veya mesken aboneliği ayrımı gözetmeksizin bütün bir bölge insanının yaz sıcağında elektriksiz bırakılmasının ne yasal ne de insanı anlamda hiçbir dayanağının olmadığına işaret etti.

Elektrik enerjisinin üretimi ve dağıtımının sadece DEDAŞ’a ait olması, halkı söz konusu enerjiden keyfi olarak mahrum ve yoksun bırakmak anayasal bir hakkın ihlali olduğunu ileri süren Güneydoğu Anadolu Mısır üreticileri ve işletmeleri Derneği Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu konula ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi; “Ahlaki boyutuyla değerlendirecek olursak sadece kar’ını maksimize etmek gayesiyle günlük 45 dereceyi sıcaklık bulan yaz günlerinde çocukları yaşlıları yatağa bağlı hasta insanları hiç bir şekilde düşünmeden enerjinin kapatılması ahlaki olmadığı gibi insani ve vicdani de değildir. Hal böyle iken DEDAŞ bir taraftan hukuku hiçe saydığı gibi diğer taraftan toplumsal hassasiyetleri ve mağduriyetleri yok saymaktadır. Bu bağlamda DEDAŞ ın derhal bu yanlış ve keyfi uygulamaya son vermelidir.” dedi.

8-10 SAAT KESİNTİ HAK İHLALİDİR

Başkan Müslümoğlu, Çiftçilerin hakını hukukunu yasal ve hukuki çerçevede savunacaklarının sözlerini ekleyerek, Çiftçinin dün de yanında durdukları gibi bugün yanında durarak seslerine ses olmaya devam edeceklerini söyledi.

Müslümoğlu, “Mardin başta olmak üzere Ş.urfa, Diyarbakir, Batman, Siirt, Şırnak bu altı tane Büyük tarım şehirlerin tarım üretimin yoğun olduğu bölgelerde 30.haziran 2013 yıllında beri çözüme kavuşturmayan ve sorun bitmek bilmyen bir DEDAŞ yetkilileri ile karşı karşıyayız. 45 derece sıcaklıkta günlük 8/10 saat elektrik enerjisi kesinti insan hukukuna, insan haklarına aykırı bir kesintidir. Anayasanın.1.maddesi devletin vatandaşına insanca, yaşama şartlarına uygun bir hayat temin etmek zorundadır. elektrik enerjisi insan yaşamı temel ihtiyaçlarında bir tanesidir bu hususta Türkiye cumhuriyeti devlettin yasa ve anayasa kanunları yok sayarak kendini devletten üstün gören DEDAŞ şirket yetkilileri ile karşı karşıyayız ve bu güçü ve talimat ve yetki yı nerde alıyorlar bir zahmet çıkıp açıklasınlar bölge yı top yekün elektrik enerjisi keserek üretimi durdurma ve aksatma aşamasına getirdikleri gibi burda devletin yetkilileri vatandaşına sahip çıkmaya çağırıyoruz çiftçilerini kendi topraklarında üretim yapmama ve durma noktasına getiren DEDAŞ şirket ın yetkililerin açıklamaları ve uygulamalar kısmı olarak üretim durdurma aşamasına ve üretici üretmekten uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Burda devlet yetkililerinde çiftçinin hakkın hukukun savunacak TEDAŞ ta hesap sormaya ve görevin yapmaya davet ediyoruz. Batı ülkelerde çiftçilerin üretim yapması için devletleri imkanlar sefer ber eder yeterki çiftçi üretsin der ama bizim ülkemize gelince çiftçi üretmek ister TEDAŞ üretime engel olur” dedi.

DEDAŞ KONUSUNDA ANKARA NEDEN SESSİZ KALIYOR?

“Çiftçi üretici emekçi kan ağlıyor, duyan yok biraz halka kulak verin halk duymaya çalışın aldığınız maaşları helal edin çiftçi üretimi yapmasa aç kalır çiftçinizin başka kaynaklar ve gelir ve maaş yoktur çiftçinin de eşi çocuklar ve bir ailesi vardır” diye müslümoğlu, “Tüm kamu kurumlarda çalışan devlet yetkilileri hepiniz çalışarak ay başında maaşlar alıyorsunuz bir maaşınız var aldığınız maaşı size ve ailenize hoş helal olsun ve çocuklarınız geçindiriyorsunuz ama çiftçi nın maaş yok çiftçinin maaş üretim dır üretim yapmasa çocukların geçimini ve evine ekmek götürmeyecek ellerimiz vicdanlarımıza kuyalım vicdanımınızın sesin dinleyelim bir bölgeyi susuzluk ve açlık sefalet içinde bırakılmaya seyirci olamayız yarın çok geç olabilir her geçen gün bölgede intahar vakalar Ve tahmin edilen geçimsizlik ekonomi sıkıntısı sorun yüzünde hayatlarına yaşamların son verenler oluyor böyle giderse yolsuzluklar ve kötülükler başın alır gider onun için sorunlar görmezden gelmeyelim Devlet yetkililerden bölgede DEDAŞ’ı denetleyecek bir ekip gönderilmesine talep ediyoruz bu elektrik enerjisi sorun çözülmesini istiyoruz artık 11 yıldır bitmek bilmeyen DEDAŞ sorun acaba Ankara neden bu konu hakkında sesiz sedasız duyarsız kalıyorlar gerçekten akıllar durgunluk veriyor sebep nedir bu kader duyarsız bir millet olmamalıyız yetkililer biraz olsun bizleri duymaların ve çözüm üretilmesin istiyoruz DEDAŞ’ın borç ve kaçak kullanımları bahane ederek halk ın üzerinde 45 derece sıcaklıkta günlük 8/10 saat Elektirk enerji kesintiler insani ve hukuku değildir kayıptır günahtır yapmayınız bu halkın yakasında düşsün artık. DEDAŞ’ın Borç ve kaçak iddia. ettiği gibi varsa adil ve hakkaniyet çerçevesinde makul rakamlarla oluşturulacak vatandaşın ödeyebilecek bir şekilde alacağı çiftçilerden yasal yolda tahsiline gidebilir çok fahiş usulsuz bir şekilde vatandaşı Borçlandırarak usulsüz kaçak adın altına kabarık usuluna uygun olamayan bir borç bataklığına sürerek ödenmeyecek hal getirerek kavos zeminin Oluşturarak top yekün bir bölge yı cezalandırmak razı değiliz ve doğru bulmuyoruz. DEDAŞ böyle günde 8/10 saat elektrik enerjisi keserek bir bütün bölge halkı olarak bu cezayı hak etmiyoruz. Dünya savaşlarından etkilenen insan topluluğu ülkemize akın ederek adeta Türkiye mülteci muhacir kampına ve deposuna dönüştü aş iş çalışma çalıştırma İşyer açma maaş bağlama sağlik ve bir çok alanda devletin tüm imkanları ve olanaklardan yararlandılar.”dedi.

MISIR ÜRETİMİ ENGELLENİYOR MU?

Başkan Müslümoğlu, “Çiftçiler kendi imkanları ile topraklarında üretim yapmak istiyor geçimini sağlamaya çalışmak ve evine ekmek götürmek için bunda çok görenler var TEDAŞ ın hukuksuz ve keyfi olan uygulamaların sonuçu olarak halkı üretim de uzaklaştırarak işsiz ve kaynaksız geçimsiz aç ve ekmeksiz bırakmak isteniliyor ve üretim olmasa üretici para kazanmasa geçimin nası sağlayacak bir tarafta doğal afatlar depremler ve yangınlar diğer tarafta DEDAŞ ın ve üretici nın yıllardır çözülmeyen elektrik sorunu çiftçi ve çiftçi temsilcisi olarak DEDAŞ ın hukuksuz ve yolsuzluk keyfi yapılan uygulamalarınada derhal vazgeçilmesini istiyoruz. Çiftçileri sorunlar tüm platformlarda çiftçinin hakın hukukun yasal ve hukuk çerçevesinde savunacağız çiftçinin yanında duracağız ve ses olmaya devam edeceğiz. Mısır ürünü bilim insanlarının araştırmalarına en çok konu olan tarım ürünlerinden birisidir. Artan dünya nüfusunun beslenme ihtiyacını karşılayabilmek sürdürülebilir bir gelecek için bilim insanları mısırda verim ve kaliteyi artıran çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda mısırdan; bitkisel gıda bileşenleri biyoyakıtlar biyoçözünür ve %100 geri dönüştürülebilir ürünler geliştirilmişti. Bu nedenle de mısır üretimi, tüm dünyada hızla gelişmiştir. Ülkemizde neden üretim yapılmasın”

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.